Fotowoltaika

Instalacja fotowoltaiczna to Twoja elektrownia słoneczna na własnym dachu. Dzięki niej możesz cieszyć się darmową i ekologiczną energią w swoim domu. Dobrze zaprojektowana instalacja pozwoli Ci na obniżenie rachunków za prąd nawet o 90% (pozostanie do zapłaty tylko koszt stały pobierany przez dostawce ok. 150-250 zł/rok), a także zabezpieczenie się przed podwyżkami cen energii w przyszłości.

Oszczędności na etapie instalacji

Obecnie z powodu licznych dopłat oferowanych przez programy rządowe, mamy najlepszy czas na instalowanie systemów fotowoltaicznych. Program „Mój prąd” umożliwia otrzymanie 5000 zł bezzwrotnego dofinansowania na montaż paneli fotowoltaicznych. (Dowiedz się więcej)
Instalację fotowoltaiczną możesz także odliczyć od podatku dochodowego.

Przekazywanie nadwyżek do sieci

Gdy produkcja z paneli pokrywa Twoje zapotrzebowanie, rachunki za prąd to tylko koszty stałe dostawcy. A jeśli nie zużyjesz wyprodukowanej energii możesz „odsprzedać” nadwyżkę elektrowni. Następnie w ciągu 12 miesięcy możesz odebrać 80% energii, gdy Twoje zużycie będzie większe. Pamiętaj, że 20% to koszty magazynowania.

Energia przyjazna środowisku

Na całym świecie obserwujemy tendencje do walki z nadmierną emisją CO2, która może skutkować kolejnymi podwyżkami prądu. Panele fotowoltaiczne jako część Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) są źródłem nieemisyjnym. OZE to także nasz wyraz odpowiedzialności za środowisko i przyszłe pokolenia.

Maksymalne wykorzystanie potencjału fotowoltaiki

Systemy fotowoltaiczne bez połączenia z ogrzewaniem elektrycznym (pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe czy sufitowe) nie są w stanie w pełni oddać swojego potencjału. Dopiero połączenie tych systemów pozwoli stworzyć Ci prawdziwie oszczędny dom.

Najczęściej zadawane pytania

Pojedynczy panel fotowoltaiczny ma przeważnie moc nominalną ok. 320W. Następnie w oparciu o indywidulane zużycie prądu i moc wybranych paneli obliczą się ich potrzebną ilość. 

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach, ale można zamontować je wszędzie gdzie będą wystawione na działanie promieni słonecznych. Optymalny kąt nachylenia paneli to ok 30°.

Standardowa instalacja dla domu jednorodzinnego trwa 1-3 dni biorąc pod uwagę sprzyjające warunki atmosferyczne. 

Koszt instalacji waha się zwykle między 20 000 a 40 000 zł, w zależności od stopnia skomplikowania montażu, wybranych podzespołów czy wielkości instalacji. Obecnie istnieje możliwość otrzymania bezzwrotnego dofinansowania w wysokości 5000 zł w programie rządowym „Mój prąd” oraz odliczenia kosztów instalacji od podatku dochodowego. 

Instalacja fotowoltaiczna pracuje bezobsługowo. Produkcja i przesył energii dzieje się bez naszego udziału, a nam pozostaje śledzić wydajność instalacji za pomocą aplikacji i cieszyć się darmową energią.

Sprawdź ile możesz zaoszczędzić!